Uväznení v eurozóne?

Autor: Andrej Jančar | 12.12.2011 o 10:58 | (upravené 12.12.2011 o 11:09) Karma článku: 4,16 | Prečítané:  840x

Prehlbujúca sa dlhová kríza v Európskej únii v súčasnej dobe reprezentovaná obrazom situácie v Grécku, kde sa v plnom rozsahu prejavili dôsledky nevhodnej politiky tamojších úradníkov a Európskej únie je jedným z dôvodov silnejúcich hlasov, ktoré kritizujú smerovanie tohto medzinárodného zoskupenia. Kritika je na mieste, avšak sama o sebe bez konštruktívnych riešení je viac menej zbytočná. Z pohľadu Slovenska, ako člena eurozóny je populárnym riešením tejto situácie vystúpenie z tejto organizácie. Je však toto riešenie reálne, alebo je len nástrojom politických strán, ktoré si takýmto populistickým spôsobom naháňajú preferencie u protekcionisticky naladených voličov?

 

Európsku úniu držia pokope medzinárodné zmluvy, ktoré jednotlivé krajiny záväzne schválili a teda sú povinné ich dodržiavať. V prvom rade, pri prehodnocovaní tak závažného rozhodnutia ako je výstup z EMU je potrebné zistiť, aké bude mať tento jednostranný akt politické dôsledky. Slovensko, takisto ako aj ostatné krajiny pri vstupe do Európskej únie muselo naplniť určité podmienky, z ktorých jednou bol aj záväzok prijať euro. Krajiny, ktoré sú v súčasnosti členmi EÚ, ale spoločnú menu neprijali sa nazývajú krajiny s derogáciou, teda sú k zavedeniu eura legislatívne zaviazané. Záväzok prijať euro ako menu však trvá. Mena euro je teda jedna z podmienok, na ktorých stojí naše členstvo v Európskej únii. Dôležitú úlohu hrá aj skutočnosť, že EMÚ je integrálnou súčasťou EÚ. Hovorí o tom protokol Maastrichtskej zmluvy, kde je stanovený štatút ECB aj ESCB. Je teda zrejmé, že jednostranné vystúpenie z EMU s najväčšou pravdepodobnosťou nie je zlučiteľné so zotrvaním krajiny v Európskej únii.

Za predpokladu, že by sa za týchto podmienok slovenská vláda rozhodla eurozónu opustiť, čelila by naša krajina dlhej reťazi problémov, ktorá by podľa môjho názoru mala koniec v nedohľadne. Európska únia ako globalizačné zoskupenie krajinám poskytuje mnohé výhody, ktoré boli v podstate dôvodom pre jej vznik. Za všetky spomeniem hlavné, ako napríklad voľný pohyb osôb, tovaru a kapitálu, colnú úniu zamedzujúcu protekcionistickému správaniu jednotlivých štátov, ako aj zosúlaďovanie legislatív jednotlivých krajín, ako napríklad v oblasti medzinárodného zdaňovania. Strata týchto výsad by pre malú ekonomiku, ktorá je závislá na zahraničných partneroch znamenalo obrazne povedané návrat do doby kamennej. Opätovné zavedenie colných reštrikcií voči Slovensku by znamenalo izoláciu v rámci medzinárodného obchodu a prudký odlev zahraničného kapitálu z našej krajiny. Zároveň by zadusili čisto teoretickú komparatívnu výhodu, ktorú by nová mena mohla získať pri devalvácii meny po odpojení od eura. Spomínaná nová mena by sa dostala do nezávideniahodnej situácie a na vratkých základoch by pravdepodobne bez ochrany poskytovanej európskou supranacionálnou legislatívou len ťažko odolávala špekulačným útokom. Súčasný „katastrofálny“ stav by v porovnaní so vzniknutou situáciu bol len spomienkou na dobré časy a kríza ktorá by nastala by znamenala prudký pokles životnej úrovne plošne v celej krajine.

Dokonca aj bez opustenia EÚ by sa Slovensko nevyhlo problémom. Za všetky spomeniem najmä problematickú refundáciu kapitálu ktorý NBS vložila do základného kapitálu ECB, alebo riešenie dlhu, ktorý by bol v eurách.

Otázka či sme uväznení v eurozóne je teda viac menej zodpovedaná, avšak podľa môjho názoru by nám na slobode omnoho lepšie nebolo. Slovensko je malá krajina závislá na zahraničí a preto si myslím že z tohto pohľadu sú už karty rozdané. Ostáva nám len vyžadovať dodržiavanie fiškálnej disciplíny a snažiť sa zodpovedne kontrolovať a pripomienkovať kroky Európskej únie, ktorej sme tiež koniec koncov členom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?