Mestá duchov v Číne - realitná bublina na spľasnutie?

Autor: Andrej Jančar | 11.4.2011 o 17:44 | (upravené 14.4.2011 o 18:08) Karma článku: 9,73 | Prečítané:  3504x

V Číne sa podľa niektorých odhadov každoročne vybuduje okolo desať až dvadsať nových miest. Tieto mestá sú v niektorých prípadoch opustené už po uplynutí jedného roka od ich vybudovania.

 

Gigantické infraštruktúrne projekty sú navrhované bez akéhokoľvek posúdenia reálnych ľudských potrieb a pre vysoké ceny nehnuteľností, ktoré v Číne v niektorých veľkých mestách presahujú trhové ceny o 30 až 40 percent ostávajú zo sedemdesiatich percent neosídlené. Mestá sú vybavené kompletnou infraštruktúrou od bytov, hotelov, parkov, námestí, úradov a obchodných centier. Chýbajú už len ľudia ktorí by prázdne byty obývali. A nie že by ich bol nedostatok. Byty sú však pre bežného čínskeho občana zarábajúceho 200 až 300 dolárov mesačne veľmi drahé ak uvážime, že cena štvorcového metra sa pohybuje okolo 1700 dolárov. Sú skupované špekulantmi, ktorí v nich nebývajú, no ponúkajú ich na ďalší predaj, alebo prenájom. Chýba však dopyt....

Nasledujúce obrázky sú satelitnými zábermi jedného z prázdnych čínskych miest Zhengzhou New District

Zhengzhou New District

Zhengzhou New District

Zhengzhou New District - gigantické verejné budovy, ktré neboli nikdy používané

V Zhengzhou New District sa taktiež nachádza najväčší obchodný dom na svete s názovm South China Mall, ktorý je od svojho otovrenia v roku 2005 na 99% prázdny. O priestory v tomto obchodnom dome s rozlohou 890 000 štvorcových metrov jednoducho nebol záujem už od začiatku.

South China Mall

 

Ďalšie mestá, ktoré podľa dostupných údajov zívajú prázdnotou sú napríklad Erenhot, ktorého polovica je neobývaná a druhá je vo výstavbe, Dantu opustené už približne 10 rokov a iné (napr. Bayannaoer, Kangbashi). Odhaduje sa, že v Číne momentálne približne 64 miliónov neobývaných bytov, z ktorých väčšina je predmetom špekulácií.

Táto nelichotivá situácia v Číne, ktorá je druhou najväčšou ekonomikou na svete vyvoláva už dlhšiu dobu medzi expertami debaty o prasknutí realitnej bubliny, ktorá by sa svojou veľkosťou mohla stať doposiaľ najväčšou v doterajšej histórii. Nedostatok overených informácií však umožňuje len dohady o súčasnej sitácii a plánoch tejto krajiny.

PS: Na youtube som našiel video týkajúce sa tejto tématiky - je v anglickom jazyku, avšak aj ak angličtinu neovládate mylím, že sa oplatí si ho pozrieť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?